info zš obříství

Veselý Valentýn !!!

Svátek sv. Valentýna

Legenda praví, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna díky knězi Valentýnovi. Císař Claudius II., vládce starověkého Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia, během kterého byly do speciálních schránek vloženy lístečky se jmény dívek, splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl svátek, který je nyní 14.února slaven.

Žáci ZŠ Obříství se zapojili do oslav Valentýna. Například žáci páté třídy vytvořili svá vlastní originální valentýnská přání ve výtvarvé výchově. Dílka musela být vytvořena ve třetím rozměru a co možná nejoriginálnější. Výsledky rozhodně stojí za prohlédnutí.

Šestá třída se do oslav zapojila originálním způsobem. Vyzvořila "Valentýnské schránky", do kterých může každý na na škole vložit své vyjádření svých citů. Vrátili se tak k původnímu smyslu dne svatého Valentýna bez přehnané komerce a předražených dárků- k prostému vyjádření svých citů.